تماس با ما

فید خبر خوان

نقشه سایت

همه چی ارزونه !!!

تمامی فایل ها با تخفیف ویژه در سایت قرار میگیرد. در ضمن برخی محصولات سایت در جمعه با تخفیف 80 درصدی ارائه میشود ...


دسته بندی سایت

پیوند ها

نظرسنجی سایت

بنظر شما دوستان گرامی چه مطالبی در سایت قرار داده شود ؟

اشتراک در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه لطفا ایمیل خود را ثبت نمائید

Captcha

آمار بازدید

 • بازدید امروز : 548
 • بازدید دیروز : 240
 • بازدید کل : 58149

پایان نامه کارشناسی کامپیوتر-الگوریتم ژنتیک 110 ص


پایان نامه کارشناسی کامپیوتر-الگوریتم ژنتیک 110 ص

-1- مقدمه

به طور کلی انتخاب و طراحی بهینه در بسیاری از مسائل علمی و فنی باعث تولید بهترین محصول یا جواب ممکن در یک شرایط خاص می شود. برای مثال تولید محصولات مناسب در حوزه های مختلف فنی و مهندسی وابسته به طراحی دقیق و بهینه ی شکل، اندازه و قطعات محصول است. در نتیجه هر مسئله ی مهندسی ممکن است داری چندین جواب مختلف باشد که بعضی از آنها ممکن و بعضی غیر ممکن است . وظیفه ی طراحان پیدا کردن بهترین جواب ممکن از میان جواب های مختلف است. مجموعه ی جواب های ممکن فضای طراحی را شکل می دهند که باید در این فضا به جستجوی بهترین یا بهینه ترین جواب پرداخت.

از آنجایی که نتیجه ی کار با توجه به نوع انتخاب این متدها و روش ها حاصل می شود لذا به اهمیت موضوع انتخاب بهینه ( Optimum ) و بهینه سازی در همه ی مسائل پی می بریم پس:

(( هدف ما این است که در فضای جواب های ممکن به دنبال بهترین جواب بگردیم. ))

 

روش های جدید بهینه سازی که امروزه در حل بسیاری از مسائل مختلف مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از:

 

1. Simulated Annealing

2. Ant colony

3. Random Cost

4. Evolution strategy

5. Genetic Algorithm

6. Celluar Automata

 

 

 

 

در این پایان نامه به بررسی و استفاده از روش Genetic Algorithm می پردازیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فصل دوم

مقدمه ای بر الگوریتم ژنتیک

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2-1- مقدمه

الگوریتم های ژنتیک یکی از الگوریتم های جستجوی تصادفی است که ایده ی آن برگرفته از طبیعت می باشد . الگوریتم های ژنتیک در حل مسائل بهینه سازی کاربرد فراوانی دارند . به عنوان مثال می توان به مسئله فروشنده دوره گرد اشاره کرد . در طبیعت از ترکیب کروموزوم های بهتر ، نسل های بهتری پدید می آیند . در این بین گاهی اوقات جهش هایی نیز در کروموزوم ها روی می دهد که ممکن است باعث بهتر شدن نسل بعدی شوند. الگوریتم ژنتیک نیز با استفاده از این ایده اقدام به حل مسائل می کند .

در الگوریتم های ژنتیک ابتدا به طور تصادفی یا الگوریتمیک ، چندین جواب برای مسئله تولید می کنیم . این مجموعه جواب را جمعیت اولیه می نامیم . هر جواب را یک کروموزوم می نامیم . سپس با استفاده از عملگرهای الگوریتم ژنتیک پس از انتخاب کروموزوم های بهتر ، کروموزوم ها را باهم ترکیب کرده و جهشی در آنها ایجاد می کنیم . در نهایت نیز جمعیت فعلی را با جمعیت جدیدی که از ترکیب و جهش در کروموزوم ها حاصل می شود ، ترکیب می کنیم . موارد فوق را با جزئیات بیشتری مورد بررسی قرار می دهیم

شکل 2-1- مراحل الگوریتم ژنتیک

 

 

 

 

 

2-2- پیشینه

پیشینه ی الگوریتم ژنتیک به سال های حدود 1960 برمی گردد. در دهه های 50 و 60 تحقیقات متعددی برای استفاده از نظریه تکامل در بهینه سازی مسائل مهندسی به طور مستقل صورت گرفت. ایده ی اصلی در همه این سیستم ها، رشد یک جمعیت از پاسخ های اولیه یک مساله به سمت پاسخ بهینه با الهام گیری از عملگرهای انتخاب و تغییر ژنتیک طبیعی بود. در سال های 1965 تا 1973 رکنبرگ(Rechenberg ) کتاب خود را به نام تکنیک های تکامل (Evolution strategies (Evolutionsstrategie in original) ) در زمینه محاسبات تکاملی منتشر کرد و در سال های بعد نظریه او توسط محققین دیگر توسعه یافت. الگوریتم ژنتیک نخستین بار توسط جان هلند ( John Holland ) مطرح و به وسیله خود او و دانشجویان و همکارانش گسترش یافت. تلاش های او و اطرافیانش در این زمینه در نهایت به نشر کتاب سازگاری در طبیعت و سیستم های مصنوعی (Adaption in Natural and Artificial Systems ) انجامید. پس از آن تحقیقات گسترده ای توسط افراد مختلف در این زمینه انجام شد (به عنوان مثال در سال 1992 جان کزا (John Koza ) الگوریتم ژنتیک را به صورت عملیاتی در برنامه نویسی به کار برد و برنامه نویسی ژنتیک (genetic programming(GP) ) را به عنوان روش خود مطرح ساخت.) و الگوریتم ژنتیک به صورت امروزی خود رسید.

 

2-3- اصطلاحات زیستی

در راستای فهم کامل الگوریتم ژنتیک، ابتدا بهتر است با برخی از اصطلاحات زیستی به کار رفته در تئوری این الگوریتم آشنا شویم. همه موجودات زنده از واحدهای کوچکی به نام سلول تشکیل شده اند. هر سلول نیز به نوبه خود از مجموعه ای از یک یا چند کروموزوم (chromosome ) تشکیل شده است. کروموزوم ها رشته هایی از مولکول DNA می باشند که در حقیقت برنامه کاری موجود زنده را در خود ذخیره می کنند. هر کروموزوم شامل چندین ژن( gene ) می باشد، که هر ژن بلوکی از مولکول DNA می باشد که پروتئین خاصی را کدگذاری می کند. به طور کلی می توان گفت که هر ژن یک خصیصه (trait ) از موجود زنده (مانند رنگ چشم) را کد گذاری می کند. حالت های ممکن برای یک خصیصه را (allele ) می گویند. هر ژن موقعیت مخصوص خود را در کروموزوم دارد که به آن (locus ) می گویند. بسیاری از موجودات زنده در هر سلول چندین کروموزوم دارند. مجموعه کامل مواد ژنتیکی در سلول (مجموعه همه کروموزوم ها) (genome ) نامیده می شوند. اصطلاح (genotype ) به مجموعه خاصی از کروموزوم های موجود در genome اتلاق می شود. Genotype ها در پی تحولات و تغییر، به phenotypeها خصوصیات فیزیکی و ذهنی موجود زنده (مانند رنگ چشم، بلندی، اندازه مغز و یا میزان هوش) تبدیل می شوند.

در طی تولید مثل جنسی(reproduction )، در اثر الحاق(recombination or crossover ) ژن ها از کروموزوم های والدین(parents ) با یکدیگر ترکیب شده تا کروموزوم کامل جدیدی را تشکیل دهند. در طی این تغییرات، ممکن است تغییرات کوچکی در برخی از بخش های DNA ژن های فرزند، بوجود آمده و فرزند دچار جهش (mutation ) گردد. در نهایت تناسب (fitness ) یک موجود زنده با توجه به احتمال زیستن آن برای تکثیر(زیست پذیری(viability ) ) یا برحسب تابعی از تعداد فرزندان آن گونه (باروری(fertility )) تعیین می گردد.

 

2-4- تشریح کلی الگوریتم ژنتیک

یک تشریح کلی از الگوریتم ژنتیک را می‏توان به صورتزیر در نظر گرفت :

-1جمعیتی از رشته‏ها را به صورت تصادفی بسازید.
-2 هررشته داخل جمعیت را ارزیابی کنید.
-3 رشته‏های جدید را با ترکیب رشته‏های جاریایجاد کنید. برای ترکیب رشته‎های والد از عملگر‏های جهش و تبادل استفاده کنید.
-4 اعضایی از جمعیت را برای ایجاد فضایی برای رشته‏های جدید حذف کنید.
-5 رشته‏های جدید را ارزیابی نموده و آنها را داخل جمعیت قرار دهید.
-6 اگر زماناجرا تمام شده است توقف نمایید و بهترین رشته را باز گردانید. در غیر این صورت بهمرحله سه بازگردید.

روند ذکر شده در بالا متداول‏ترین روش الگوریتم ژنتیک راتشریح می‏کند. اما محققین مختلف، آن را به روش‏های متفاوت پیاده سازیکرده‎اند.

دو روش متداول دیگر برای اختتام: (همگرا شدن الگوریتم، تولید تعدادخاص نسل می‏باشد).

 

2-5- حل مساله با استفاده از الگوریتم های ژنتیک

برای حل مساله با استفاده از الگوریتم های ژنتیک ، ابتدا جمعیت اولیه ای شامل K کروموزوم تولید می کنیم . هر کروموزوم نشان دهنده جواب مساله خواهد بود . سپس با استفاده از عملگر برازش میزان مطلوب بودن هر کرموزوم را محاسبه کرده و در مرحله بعد با استفاده از مقادیر محاسبه شده در مرحله برازش کروموزوم هایی را انتخاب کرده و جمعیت میانی را تولید می کنیم . تعداد کروموزوم های جمعیت میانی نیز K کروموزوم خواهد بود . در نهایت نیز عملگر جهش بر روی کروموزوم های جمعیت میانی اعمال می شود . پس از اعمال عملگر جهش ، جمعیت میانی جایگزین جمعیت اولیه می شود . دوباره مراحل برازش ، ادغام و جهش و جایگزینی بر روی آن انجام می شود . شبه کد زیر نحوه انجام مراحل فوق را نشان می دهد :

Population = GeneratePopulation(K)

For I = 1 to MaxIterations Fitness(Population) If any of chromosomes is optimal Then Break Offspring = Crossover(Population) Mutate(Offspring)

EndFor

 

 

2-6- اجزای الگوریتم ژنبیک

با توجه به آنچه گذشت، الگوریتم ژنتیک بخشی از نظریه حسابگری تکاملی (evolutionary computing ) است که در حال حاضر به عنوان بخشی از هوش مصنوعی به سرعت در حال رشد می باشد. ایده اصلی این الگوریتم در نظریه تکامل داروین نهفته است. از نظر کاربردی، الگوریتم ژنتیک یکی از روش های بهینه سازی مسائل است که اساس آن بر انتخاب طبیعی (natural selection) (عامل اصلی تکامل زیستی) و برخی مفاهیمی که از علم ژنتیک الهام گرفته شده اند، استوار است. در این روش به بیان ساده، برای بهینه سازی تابع هدف (تابع تناسب(fitness function )) مساله، در هر مرحله، از یک جمعیت (population) اولیه کروموزوم ها (افراد (individuals) ) که در حقیقت پاسخ های اولیه مساله می باشند، به یک جمعیت جدید از کروموزوم ها و یا یک نسل (generation) جدید که در حقیقت پاسخ های ثانویه مساله مفروض می باشند می رسیم. بنابراین با تکرار این عملیات و تولید جمعیت جدید از جمعیت قبلی در هر مرحله و در نتیجه رسیدن به نسل های موفق، جمعیت به سمت یک پاسخ بهینه رشد خواهد کرد.
در الگوریتم ژنتیک هر کروموزوم نشان دهنده پاسخی از مساله مورد نظر می باشد. این پاسخ بسته به نوع کدسازی مساله مورد نظر که با توجه به خصوصیات مساله تعیین می شود، می تواند به صورت ماتریسی از اعداد حقیقی (کدسازی حقیقی)، یک رشته از بیت های 0و1 ای (کدسازی باینری) و ... مطرح شود. بنابراین هر کدام از ژن ها که اجزاء کروموزوم ها میباشند، می توانند نشانگر یک عدد حقیقی، یک بیت و ... باشند.

اجزای الگوریتم ژنتیک عبارتند از:

 • جمعیت : جمعیتی از جوابهای ممکن که به کروموزوم و ژن تبدیل شده اند.
 • کدگذاری : نمایش اعضاء در الگوریتم ژنتیک
 • عملگرهای الگوریتم ژنتیک : عملگرهای ژنتیک که باعث ترکیب ساخت ژنتیکی فرزندان در طول تولید مثل می شوند.

 

2-6-1- جمعیت

مفهوم جمعیت در الگوریتم ژنتیک شبیه به چیزی است که در زندگی طبیعی وجوددارد. برای مساله گزاره هایی وجود دارند که می توانند به عنوان پاسخ، چه درست، چهغلط در نظرگرفته شوند. به این گزاره ها پاسخهای ممکن یا شدنی می گوییم. مثلا اگرمساله یافتن ماکزیمم یک تابع در مجموعه اعداد صحیح باشد، تمام اعداد صحیح می توانندبه عنوان پاسخ شدنی مساله در نظر گرفته شوند.

در الگوریتمژنتیک به عنوان اولین مرحله لازم است مجموعه ای از جوابهای شدنی به عنوان جمعیتاولیه ایجاد شود. اعضای این مجموعه معمولا به صورت تصادفی انتخاب می شوند اما درالگوریتمهای بهینه، از قیدهایی استفاده می شود تا جمعیت پراکندگی بیش از حد نداشتهباشد. تعداد اعضای جمعیت به نوع مساله بستگی دارد. در واقع تعداد اعضا، پارامتریاست که با تغییر آن می توان دقت جوابها و سرعت همگرایی جستجو را بهبود بخشید. دربرخی مسائل یک جمعیت 8 عضوی کاملاٌ مناسب است در حالی که در برخی یک جمعیت 100 عضوینیز کافی نیست. بر اساس تجربه بهتر است تعداد اعضای جمعیت عددی بین 10 تا 160باشد.

بعد از انتخاب جمعیت، لازم است اعضای آن به شکلکروموزوم درآیند. هر کروموزوم آرایشی از چند ژن است. در مرحله تبدیل (کدگذاری) (Encoding) ، جوابها به ژنها تبدیل می شوند. روشهای مختلفی برای کدگذاری وجود دارد. انتخاب روش وابسته به نوع مساله ای است که به آن پرداخته می شود. نکته قابل ذکر درتبدیل جوابها به کروموزوم ها این است که طول کروموزوم ها باید برابر و ثابت باشدیعنی اگر یک جواب از مجموعه به کروموزومی با n ژن تبدیل شد، طول تمام کروموزومهایدیگر نیز باید n باشد. طول کروموزومها را نوع کدگذاری، جنس پاسخها و محدوده پاسخهاتعیین می کند. کروموزومها در الگوریتم ژنتیک باید به گونه ای باشند که دقیقا تماممشخصات پاسخ را در خود ذخیره کنند. مثلا اگر مساله با اعداد حقیقی کار می کند،کروموزوم باید شامل اطلاعات مربوط به علامت عدد، تعداد رقمهای اعشاری، محدوده عدد و ... باشد. مهمترین نوع کدگذاری، کدگذاری باینری است.

2-6-2- کدگذاری

بعد از انتخاب جمعیت، لازم است اعضای آن به شکلکروموزوم درآیند. هر کروموزوم آرایشی از چند ژن است. در مرحله تبدیل (کدگذاری) (Encoding) ، جوابها به ژنها تبدیل می شوند. روشهای مختلفی برای کدگذاری وجود دارد. انتخاب روش وابسته به نوع مساله ای است که به آن پرداخته می شود. نکته قابل ذکر درتبدیل جوابها به کروموزوم ها این است که طول کروموزوم ها باید برابر و ثابت باشدیعنی اگر یک جواب از مجموعه به کروموزومی با n ژن تبدیل شد، طول تمام کروموزومهایدیگر نیز باید n باشد. طول کروموزومها را نوع کدگذاری، جنس پاسخها و محدوده پاسخهاتعیین می کند. کروموزومها در الگوریتم ژنتیک باید به گونه ای باشند که دقیقا تماممشخصات پاسخ را در خود ذخیره کنند. مثلا اگر مساله با اعداد حقیقی کار می کند،کروموزوم باید شامل اطلاعات مربوط به علامت عدد، تعداد رقمهای اعشاری، محدوده عدد و ... باشد. مهمترین نوع کدگذاری، کدگذاری باینری (دودویی ) است.

 

2-6-2-1-کدگذاری دودویی

عمومي ترين روش وآشناترين نوع کدگذاري در GA ، همان روش کدگذاري دودویی است، زیرا در تحقيقات اوليه GA اين روش مورد استفاده قرار گرفت که روش بسيار ساده ای است.

در روش کد گذاري دودویی همه ي کورموزم ها با رشته هايي که شامل بيت هايي از 1-0 است کد مي شوند .

اغلب اين روش کدگذاري براي اکثر مسائل طبيعي نيست و بعد از CrossOver و جهش بايد تغييراتي درآن به وجود آورد.

Chromosome A

101100101100101011100101

Chromosome B

111111100000110000011111

شکل 2-2- مثالی از کروموزوم ها به روش کدگذاری دودویی

2-6-2-2-کدگذاری مقادیر

شيوه ي کدگذاری مقادیر را در مواردی بکار می بریم که مسئله دارای مقادیر پيچيده اي است، مانند اعداد صحيح که استفاده از کد گذاري باينري در اين حالت بسيار دشوار است .

 

Chromosome A

1.2324 5.3243 0.4556 2.3293 2.4545

Chromosome B

ABDJEIFJDHDIERJFDLDFLFEGT

Chromosome C

(back), (back), (right), (forward), (left)

 

 

 

شکل 2-3- مثالی از کروموزوم ها با استفاده از روش کدگذاری مقادیر

کدگذاری مقادیر روش خوبي براي کدگذاري مسئله هاي خاص است، ولي با اين وجود براي اينگونه کد گذاري اغلب بايد شيوه هاي توسعه يافته ي جديدي در Crossover و جهش به کار برد .

2-6-2-3- کدگذاری درختی

کدگذاری درختی اساساً براي استنتاج برنامه يا بيان طرح برنامه هاي الگوريتم ژنتیک مورد استفاده قرار می گیرد. کد گذاري درختي براي استنتاج برنامه ها يا هر راهبردی که بتواند به صورت درخت کدگذاري شود بسيار مفيد است. زبان برنامه نويسيLISP اغلب بدين منظور به کار ميرود. بنابراين Crossover و جهش را مي توان به سادگي با اين روش انجام داد.

 

2-6-3- عملگرهای الگوریتم ژنتیک

 • Fitness ( برازش، ارزیابی )
 • Selection ( انتخاب )
 • Crossover ( ترکیب )
 • Mutation ( جهش )

 

 

2-6-3-1- Fitness ( برازش )

با استفاده از این عملگر ، میزان بهینگی هر کروموزوم را تعیین می کنیم . به عنوان مثال در مسئله فروشنده دوره گرد ، تورهایی با مسافت کمتر بهینه تر هستند . و یا در مسئله n وزیر تعداد برخوردهای کمتر باعث بهینگی بیشتر کروموزوم می شود . بنابراین می توان نتیجه گرفت که عملگر Fitness برای هر کروموزوم احتمالی را نسبت می دهد که این احتمال ، همان احتمال ترکیب شدن کروموزم برای تولید نسل های آینده را نشان می دهد . بدیهی است که کروموزوم های بهینه تر شانس بیشتری برای ترکیب با دیگر کروموزوم ها خواهند داشت . بنابراین احتمالی که به آنها نیز نسبت می دهیم باید بیشتر باشد .

 

2-6-3-2- selection (انتخاب)

درمرحلهانتخاب،يكجفتازكروموزومهابرگزيدهمي شوندتاباهمتركيبشوند. عملگرانتخاب رابطبيندونسلاستوبعضيازاعضاينسلكنونيرابهنسلآيندهمنتقلمي كند. بعدازانتخاب،عملگرهايژنتيكرويدوعضوبرگزيدهاعمالمي شوند. معياردرانتخاباعضاءارزش تطابقآنهامي باشداماروندانتخابحالتيتصادفيدارد.

شايدانتخابمستقيموترتيبيبهاينشكلكهبهتريناعضادوبهدوانتخابشونددرنگاهاول روشمناسبيبهنظربرسدامابايدبهنكته ايتوجهداشت. درالگوريتمژنتيكماباژن هاروبرو هستيم. يكعضوباتطابقپاييناگرچهدرنسلخودشعضومناسبينمي باشداماممكناست شاملژنهاييخوبباشدواگرشانسانتخابشدنش 0 باشد،اينژنهايخوبنمي توانندبه نسل هايبعدمنتقلشوند. پسروشانخاببايدبهگونه ايباشدكهبهاينعضونيزشانسانتخاب شدنبدهد.

راهحلمناسب،طراحيروشانتخاببهگونه اياستكهاحتمالانتخابشدناعضايباتطابق بالاتربيشترباشد. انتخاببايدبهگونه ايصورتبگيردكهتاجاييكهممكناستهرنسلجديد نسبتبهنسلقبلي اشتطابقميانگينبهتريداشتهباشد.

روشهايمتداولانتخابعبارتنداز:

 • انتخابچرخرولت[1]
 • انتخابترتيبي[2]
 • انتخاببولتزمن3
 • انتخابحالتپايدار4
 • نخبه سالاري5
 • انتخابرقابتي6

 

 • انتخابچرخرولت

انتخابچرخرولت،روشياستكهبهنسبتمقدارتطابق،اعضاراانتخابميكند . اينروشيك چرخرولتراشبيهسازيميكندتاتعيينكندكداماعضاءشانسبازتوليدرادارند . هرعضوبه نسبتتطابقش،تعداديازبخشهايچرخرولترابهخوداختصاصميدهد. سپسدرهرمرحله انتخابيكعضوبرگزيدهميشودوروندآنقدرتكرارميشودتابهاندازهكافي،جفت،برايتشكيل نسلبعدانتخابگردد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شکل 2-4- انتخاب چرخ رولت

اينروشانتخابرامي توانبهصورتزيربيانكرد:

برداريمانند v درنظرمي گيريم:

v=[1,...,M]

M تعدادعناصربرداراستواگرتعداداعضايمجموعه N باشد،هرعضو i∈1,...,N داراي تطابقيمانندfi مي باشد. هرعضوiبهنسبت fi ،Piباردر v تكرارميشود. هرچه fi بيشتر باشد،عضومكان هايبيشتريرابهخوداختصاصميدهد.

بعدازتشكيلبردار v ،يكمقدارتصادفي ≤r≤M1 ،انتخابميشود. اينمقداربهمكانيدربرداراشارهميكندكهآنمكانخودمعرفعضويازاعضايجمعيتاست. بهعنوانمثالاگر جمعيتيباN=4 داشتهباشيموتطابقاعضاعبارتباشداز:

 

مقدارمجموعتطابق هاعبارتستاز:

 

بردار v رابرداريبا 60 عنصردرنظرمي گيريم. اينبرداربهصورتزيرپرمي شود:

بهعضو 1، 10 مكان، بهعضو 2، ، 10 مكان،بهعضو 3، 15 مكانوبهعضو 4، 25 مكاناختصاص مييابد.

 

حالا r بين 1 تا 60 بهتصادفانتخابميشود. فرضكنيد r=32 درنتيجه

v [32] = 3

پسعضو 3 انتخابميشود.

 

 • انتخابترتيبي

دراينانتخاب،اعضايجمعيتبراساستطابقشانمرتبميشوند. ارزشمنتظرههرعضوبهجاي تطابقش،دراينروش،بهرتبهاشبستگيدارد . روشترتيبيخطيكهدرسال 1985 توسطبيكر1ارائهشدهاست،بهصورتزيرميباشد.

اعضادرجمعيتطبقتطابقشانبهصورتصعودياز 1 تاM مرتبميشوند.M تعداداعضاي جمعيتاست . كاربر،ارزشمنتظره Max ≥0رابرايعضويكهرتبهM راداراست،درنظرمي گيرد. ارزشمنتظرههرعضوi درجمعيتدرزمان t عبارتستاز:

 

(2-1)

 

كه Min ارزشمنتظرهعضوبارتبه 1 است. بااعمالقيدهاي Max ≥0 و ΣiExpVal(i,t)=M لازماستتا 1 ≤Max≤2 وMin = 2−Maxباشد. درهرنسل،اعضامرتبميشوندوطبقرابطهبالا،ارزشمنتظرهآنهاتعيينميشود .مقدارپيشنهاديبيكربرايMax ، 1,1 است . اينمقداريعني،بهطورميانگين،انتظارميرودبهترين عضو 1,1 باربهعنوانوالدانتخابشود.

 

 • انتخاببولتزمن

درچرخرولتامكانانتخابيكعضوبهطورمستقيمبهمقداربستگيداشتكهبرايآنعضوازتابعتطابقشبهدستميآمد. مشكليكهانتخابمستقيممقدارتطابقبهعنوانتنهاملاكانتخاب بوجودميآوردايناستكهاگردرجمعيتياختلافبينمقدارهايتطابقدراعضازيادباشد، شانسانتخابشدناعضايبدبيشتروبيشتربهصفرنزديكميشود. بههميندليلدرروشقبل، روشترتيبيوهمچنينروشبولتزمنوبرخيروشهايديگر،ازپارامترهايديگريعلاوهبرمقدارتطابق،درانتخاباستفادهميشود.

درروشبولتزمن،بهجايمقدارتطابقيكعضوازمقداريبهنامΦiبرايهرعضوi استفادهمي شودكهاينمقدارازرابطهبولتزمنبهصورتزيرمحاسبهميشود:

(2-2)

 

(2-3)
كهدررابطهبالا، N تعداداعضايجمعيتوYi، مقدارتطابقعضو i ميباشد.

 

 • انتخابحالتپايدار

دراكثرالگوريتمهاي GA كهدرمقالاتارائهشدهاند،جمعيتجديدبهطوركاملتوسطفرزندان بوجودميآيدواينفرزندانجايگزينوالدينخودميشوند. دربعضيروشها،بهبرخيازاعضايوالديااعضايجمعيتقديمي،اجازهحضوردرجمعيتجديد،دادهميشود. انتخابحالتپايدار، يكيازاينروشهااست.

دراينروش،فقطتعداداندكيازاعضايجمعيتكنوني،بااعضايجديدجايگزينميشوند. به عبارتديگر،بدتريناعضابافرزندانيكهازبهتريناعضابوجودآمدهاندتعويضميشوندامابافت كليجمعيت،چندانتغييرنميكند.

 

 • نخبهسالاري

ايدهنخبه سالاري،ويژگيتازهايبهپروسهانتخاباضافهميكند. درنخبه سالاري،بهترينعضوهرجمعيت،زندهميماندودرجمعيتبعدحضوردارد. بهعبارتديگر،عضويكهبالاترينتطابقرا داردبهطورخودكاربهجمعيتجديدمنتقلميشود. اينروشابتدادرسال 1975 توسطكند ديجونز معرفيشد. اعمالنخبه سالاريدرالگوريتمژنتيك، معمولاباعثبهبودكاراييآنمي شود.

 

 • انتخابرقابتي

اينروشتعداديازاعضايجمعيترابهتصادفانتخابميكندوسپساگرشرطيخاصبرقرارباشد،بهترينياتعداديازبهترينهايآنهارابهعنوانوالدبرميگزيند. اگرشرطبرقرارنشود، بدترينعضوياتعداديازبدترينها،درتشكيلجمعيتآيندهبهعنوانوالددرنظرگرفتهمي شوند.

شكلاستاندارداينروش،رقابتدوتاييياباينرياستوبهشكلزيرمي باشد:

.12 عضوبهتصادفانتخابميشوند.

2. مقدارrبين 0 و 1 بهتصادفتعيينمي شود.

3. پارامتر0 ≤k ≤ 1 توسطكاربرتعيينميشود.( مثلاK=0.75 )

4. اگر r < kعضوبرترواگرr≥k عضوبدتربينايندوعضو،بهعنوانوالدانتخابميشود.

5. دوعضوانتخابشدهبرايرقابت،بهجمعيتبرميگردندوميتواننددوبارهدررقابت شركتكنند.

روشانتخابرقابتيميتواندبهصورترقابت nتايينيزانجامشود.

 

2-6-3-3- Crossover (تركيب)

 

[1]Roulette wheel Selection

Rank Selection [2]

3Boltzmann Selection

4Steady-State Selection

5Elitism

6Tournament Selection

1Baker


مبلغ واقعی 6,000 تومان    50% تخفیف    مبلغ قابل پرداخت 3,000 تومان

توجه: پس از خرید فایل، لینک دانلود بصورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. درصورت وجود مشکل می توانید از بخش تماس با ما ی همین فروشگاه اطلاع رسانی نمایید.

Captcha
پشتیبانی خرید

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

  انتشار : ۱۸ فروردین ۱۳۹۷               تعداد بازدید : 34

پرفروش ترین ها


مطالب تصادفی

 • موتورالکتریکی  200 ص
 • مدلسازي و شبيه سازي اثر اتصالات ترانسفورماتور بر چگونگي انتشار 141 ص
 • مدار فرمان کولر 64 ص
 • مترو تهران و کرج 59 ص
 • ماشين بينايي و تصوير برداري ديجيتالي 130 ص

خراسان جنوبی شهرستان قاینات

تمامی محصولات ما با قیمت بسیار مناسب در سایت قرار میگیرد.